Zobacz, jak dzięki jodze wspomóc kręgosłup

Skomentuj

Hej, dziś wrzucam na bloga film instruktażowy o łagodnym rozbudzaniu kręgosłupa. Ci, którzy obserwują mnie na instagramie, wiedzą, że pojawił się tam już kilka dni temu.
Zobacz również wpis początkująca joginka - dlaczego w ogóle joga?
Zaczynamy od pozycji Adho Mukha Virasana - skłon do przodu.
Łączymy duże palce stóp. Siadamy pośladkami na piętach, Kolana szerzej niż szerokość naszych bioder, tak żeby zmieściła się między nimi klatka piersiowa. Boki tułowia dotykają wewnętrznej strony ud. Niektórzy rozstawiają kolana bardzo szeroko - na szerokość maty lub szerzej. To powoduje automatyczne uniesienie się pośladków.
Pośladki siedzą na piętach, a rękami wyciągamy się mocno do przodu. Ręce aktywne, rozstawione na szerokość barków, łokcie znajdują się nad matą. Palce dłoni szeroko rozstawione. Czoło oparte o matę.

Drugą pozycją, do której przechodzimy razem z wdechem jest pies z głową w górę, czyli Urdvha Mukha Svanasana. W pozycji tej mocno odpychamy się od dłoni, a klatkę piersiową i mostek mocno wypychamy do przodu.


Zaczynamy od skłonu. Wdech - wydech nosem i z kolejnym wdechem rolując kręgosłup wchodzimy do psa z głową w górę. Wydech - ponownie rolując kręgosłup, kręg po kręgu wracamy do pozycji Adho Mukha Virasana.

Na koniec zatrzymujemy się w skłonie i przechodzimy rękami na prawo. Ręce w dalszym ciągu mocno wyciągnięte do przodu. Pilnujemy, żeby oba boki równomiernie się wydłużały. Bierzemy jeden wdech i wydech nosem, stawiamy prawą rękę na wysokości naszego kolana i z kolejnym wdechem odpychając się od prawej dłoni skręcamy cały tułów w prawo. Lewa pacha kieruje się w stronę podłogi. Powinniśmy poczuć mocniejsze rozciąganie ciała od biodra aż po lewy nadgarstek. Tutaj zostajemy na 2-3 oddechy po czym wracamy do centrum i zmieniamy stronę. Znowu zostajemy na 2-3 oddechy, wracamy do centrum i zostajemy tutaj jeszcze na 2 oddechy.
Z pozycji wychodzimy z wdechem, rolując kręgosłup kręg po kręgu, pamiętając o tym, żeby na samym końcu podnieść głowę. Udanego rolowania :-)

0 komentarze:

Prześlij komentarz