Chwila dla siebie - 5 minut medytacji

Skomentuj

Znajdź w ciągu dnia chociaż 5 minut dla siebie, 5 minut, które poświęcisz medytacji. Wiem, że czasami to jest trudne i nie zawsze się uda, ale zobaczysz, jak wielką różnicę później poczujesz.
Zobacz również pozycje stojące w jodze.
Przyjmij wygodną pozycję (usiądź lub połóż się), zamknij oczy i skup się tylko i wyłącznie na oddychaniu. Siedź prosto, ale nie napinaj się. Bądź tu i teraz. Uspokój swoje myśli. Zaobserwuj swoje ciało. Twarz jest miękka. Rozluźnij oczy, czoło, punkt między brwiami. Poczuj jak całe ciało się rozluźnia, a Ciebie ogarnia spokój. Oddychaj przez nos. Nie kontroluj oddechu, po prostu zaobserwuj go.

W trakcie tych kilku minut z pewnością pojawią się jakieś myśli i emocje, które będą próbowały rozproszyć Twoją uwagę. Nie skupiaj się na nich, pozwól im po prostu płynąć, a swoją uwagą wróć do oddechu.

Wiem, to nie jest łatwe, być może nawet pomyślisz, że to bez sensu lub głupie, ale dopóki nie spróbujesz, to się nie przekonasz. Otwórz się na nowe doświadczenia.

W zależności od pory dnia, jaką wybierzesz, taka chwila skupienia będzie nieść ze sobą różne korzyści. Możesz mieć różne odczucia, dlatego obserwuj swoje ciało.

Dla mnie najlepszą porą na medytację jest poranek. Wówczas przez resztę dnia zupełnie inaczej funkcjonuję. Zauważyłam, że lepiej mi się myśli, a i dzięki temu podejmuję lepsze decyzje. Być może dla niektórych zabrzmi to dziwnie, ale jestem jednocześnie spokojna i pełna energii.

Czasami praktykuję również wieczorem, wówczas bardziej się wyciszam i lepiej mi się śpi. Nie mam problemu z zaśnięciem, a i sam sen wydaje się spokojniejszy.
"Już duch nie patrzy ani wstecz, ni w przód,
Obecna chwila - Oto szczęścia cud."
                                                          Goethe
koszulka: "Breathe deeply" http://zabalza.cupsell.pl/k/all

Z czasem taką medytację możesz wydłużyć do 10, a potem 15, a nawet 20 minut. Wszystko zależy od Ciebie. Wsłuchaj się w siebie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz