Fit bułeczki z mąki orkiszowej z dodatkiem czarnuszki

Skomentuj

Kilka dni temu pomyślałam sobie, że dawno nie piekłam :-D Jak pomyślałam, tak zrobiłam. Tym razem były to bułeczki z mąki orkiszowej z dodatkiem czarnuszki. Te lekko gorzkawe i pikantne zarazem nasiona, w zapachu przypominające trochę oregano są idealnym dodatkiem do wypieku pieczywa.
A jeżeli masz ochotę na coś słodkiego, polecam fit muffinki z mąki orkiszowej.

Składniki na 8 bułek:

  • 3 szkl. mąki orkiszowej;
  • 1/3 kostki drożdży;
  • 1 szkl. ciepłej wody;
  • 1 łyżeczka soli;
  • 1 łyżka oliwy;
  • 1 kopiasta łyżka czarnuszki;
  • 1/3 łyżeczki kurkumy.

Przygotowanie:

W pierwszej kolejności rozpuszczam drożdże w szklance ciepłej wody i na chwilę odstawiam na bok. W tym czasie biorę większą miskę i w niej mieszam suche składniki.

Najpierw wsypuję mąkę, dodaję łyżeczkę soli, ziarna czarnuszki oraz kurkumę, po czym wszystko dokładnie ze sobą łączę.

Teraz dodaję oliwę oraz rozrobione drożdże i delikatnie wyrabiam ciasto. Następnie przykrywam bawełnianą szmatką i odkładam w ciepłe miejsce na około godzinę do wyrośnięcia.

Po tym czasie ciasto dzielę na 8 części, z których formuję średniej wielkości bułeczki. Układam je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i delikatnie spłaszczam. 

Bułki piekę 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.. Następnie skręcam grzanie i zostawiam je jeszcze w piekarniku na 2-3 minuty, po czym wyjmuję i pozwalam ostygnąć na kratce.

Smacznego! 


Najlepsze są świeże bułeczki, dlatego jeżeli wiecie, że nie zjecie wszystkich pierwszego dnia, polecam część zamrozić i następnego dnia po rozmrożeniu znowu będziecie mogli rozkoszować się ich smakiem.
Warte odnotowania:
Pieczywo zamrażaj i rozmrażaj w specjalnie przeznaczonych do tego  workach, wówczas po rozmrożeniu będzie nadal świeże. Jeżeli zamrożony chleb lub bułkę wyciągniesz z worka jeszcze zanim zdąży się całkowicie rozmrozić, straci swoją świeżość i stwardnieje.

0 komentarze:

Prześlij komentarz