Malta, co zobaczyć na Comino? | Malta, what's worth to see in Comino?

Skomentuj
Malta jest zadziwiająca - kiedy po upalnym lecie i cudownej jesieni już myślisz, że widziałeś wszystko, to możesz być zaskoczony tym, jak bardzo się mylisz. Najpewniej w tak zwanym "wysokim sezonie" nie było okazji, żeby pieszo zwiedzić Comino, trzecią największą wyspę archipelagu wysp maltańskich.
Czytaj też: Wycieczka na Gozo.
Główną atrakcją wyspy jest Błękitna Laguna (Blue Lagoon), która w sezonie aż pęka w szwach od ludzi, którzy codziennie przypływają, aby w cudownych okolicznościach przyrody odpocząć tam od znoju dnia codziennego. W sezonie można tu uprawiać windsurfing, żeglarstwo, kajakarstwo oraz jazdę na nartach wodnych. Niemalże przez cały rok są tu idealne warunki do nurkowania, które umożliwiają zwiedzenie choćby wraku P31 (blisko Comino Tower) lub eksplorację Crystal Lagoon. Poza tym to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, zwłaszcza teraz kiedy nie ma upałów.


Na wyspie znajduje się czynny sezonowo 4 gwiazdkowy hotel oraz kemping. W pobliżu hotelu jest posterunek policji, kaplica oraz liczne miejsca, gdzie można przycumować łódź. Widać (i to się czuje), że wyspa jest niemalże całkowicie opuszczona o tej porze roku.


Zdaje się, że jedynie w hotelu można kupić coś do jedzenia i picia (oczywiście w sezonie). Oprócz tego widzieliśmy fast-food na kołach (stał zaparkowany, nieczynny rzecz jasna).
Zobacz galerię zdjęć Wycieczka na Comino.
Zdaniem niektórych największą atrakcją wyspy jest zespół budowli o znaczeniu militarnym, na który składa się wieża strażnicza (Comino Tower), wzniesiona w roku 1618 w celu ochrony kanału Gozo przed napadami piratów na statki kupieckie i transportowe oraz oddalona o kilka minut drogi XVII-wieczna bateria artylerii, która podobnie jak wspomniana wieża, miała bronić tego ważnego szlaku wodnego. Ciekawostką jest to, że przechowywano tam ponad 400 różnego kalibru kul, ale nie było tam prochu. Budowla była bowiem "nieobsadzona" przez załogę, proch przynoszono ze sobą na ten posterunek.


Jeśli więc ktoś ma możliwość wybrać się na Comino, kiedy temperatury sprzyjają pieszym wycieczkom, to polecam tę malowniczo położoną wyspę jako cel jednodniowej eskapady. Z jej skalistych wybrzeży, które o tej porze roku zdobią liczne zielone krzewy możemy podziwiać panoramę Gozo oraz północno-zachodniej Malty.

0 komentarze:

Prześlij komentarz