Mdina, Malta

Skomentuj
Położona w sercu Malty, ustytuowana w jednym z najwyższych jej punktów, dawna stolica - to właśnie Mdina. Jedna z najpiękniejszych miejscowości w basenie Morza Śródziemnego.
Zobacz również Sliema, Malta
Historia Mdiny liczy ponad 4 tys. lat. Swoje ślady pozostawili tu Rzymianie, którzy ok. 200 r. p.n.e. wznieśli miasto i nadali mu nazwę Melita. Ok. 870 r. n.e. Arabowie ufortyfikowali część Melity, nadając jej nazwę Medina. Przedmieścia zyskały nazwę Rabat, stosowaną po dzień dzisiejszy. W średniowieczu Mdina była administracyjnym centrum wyspy, by w roku 1571 zyskać przydomek Starego Miasta (Citta Vecchia). Stolica została przeniesiona bliżej portu, do Valetty.

To miejsce z wieloma skarbami kultury i religii, które warto zobaczyć. Wewnątrz murów znajdziemy m. in. Muzeum Historii Naturalnej, plac św. Pawła z wzniesioną pod koniec XVII w. Katedrą św. Pawła czy Klasztor Karmelitów. Wąskie, zacienione uliczki sprzyjają spacerom. Z murów miasta rozpościera się przepiękny widok niemalże na całą Maltę.
 Mdina to piękne miejsce z niezwykłą atmosferą zarówno za dnia, jak i późnym wieczorem.  

Pół minuty od głównej bramy możemy wsiąść w autobus i pojechać na Dingli Cliffs, gdzie zobaczymy imponujące, bo dochodzące nawet do 270 metrów klify lub udać się tam pieszo przez Rabat, co uczyniliśmy, ale o tym innym razem... :-)

Zobacz więcej zdjęć Mdina, Malta
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz