Herbata cz. 3 - Czerwona herbata

Skomentuj

Pu-Erh. Nazwa tej herbaty pochodzi od miasteczka w chińskiej prowincji Yunnan, w której jest uprawiana. Ze względu na swoje właściwości nazywana jest "czerwony złotem".
Przeczytaj również Herbata cz. 2 - Czarna herbata.
Jest kilka odmian herbaty czerwonej, a najbardziej znaną jest Pu-Erh, która spośród wszystkich jest najskuteczniejsza w walce ze zbędnymi kilogramami. Zawiera dużo polifenoli, którym to zawdzięczamy właściwości odchudzające.

Jak powstaje czerwona herbata?
Po zebraniu liści poddaje się je wstępnej fermentacji, podczas której herbata zyskuje ziemisto-korzenny smak i aromat. Następnie liście leżakują w ciemnym i wilgotnym miejscu 5-6 lat.

Sposób parzenia:
Czerwoną herbatę zalewamy wodą o temperaturze 96 st. C i parzymy od 3 do 7 minut. Parzona od 3-4 minut ma właściwości pobudzające, a dłużej parzona uspokajające. Herbatę tę możemy zalewać nawet 3 razy.

Dobra czerwona herbata podczas zaparzania szybko nabiera koloru oraz charakterystycznego aromatu. Poszukując tego napoju na półkach sklepowych powinniśmy również zwracać uwagę, czy posiada ona atest sanepidu. Wówczas będziemy mieć pewność wysokiej jakości danego produktu.


Właściwości:
  • wspomaga pracę układu pokarmowego i proces przemiany materii,
  • dodaje energii i pobudza do działania,
  • poprawia pamięć, koncentrację oraz nastrój,
  • obniża poziom złego cholesterolu,
  • łagodzi skutki spożycia alkoholu,
  • wzmacnia organizm.
Najlepiej spożywać ją ok. 30 minut po posiłku.

Ciekawostka:
Najlepsze czerwone herbaty leżakują nawet 50 lat.
Do herbaty polecam przepyszne zapiekane brzoskwinie z cynamonem i wiórkami kokosowymi.

0 komentarze:

Prześlij komentarz