Herbata cz.1 - Pij na zdrowie

Skomentuj


Herbata, to chyba najpopularniejszy ciepły napój, który przyrządzamy do picia w swoich domach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Skąd pochodzi i ile jej rodzajów możemy wyróżnić? Zapraszam na krótką wycieczkę po krainie herbaty.

Herbata jest wiecznie zielony krzewem. Pochodzi z rodziny kameliowatych (Camellia). Pierwotnie roślina ta była używana do celów leczniczych. Napar z jej liści zaczęto przyrządzać ok. IV w. n.e.

Skąd pochodzi?
To bardzo dobre pytanie, na które dokładnie nie znamy odpowiedzi. Jest wiele niejasności, których do dziś nie udało się rozwiązać. Najprawdopodobniej pierwsza herbata, jako napar, pochodzi z Chin. Do Chin trafiła najpewniej z Asamu (Indie) za sprawą buddyjskich mnichów.

Do Europy zawitała dopiero w XVI wieku. Wówczas całość, która trafiała na ten rynek zbytu, była produkowana w Chinach. Zmieniło się to w 1826 roku, kiedy to Brytyjczycy odkryli dziko rosnące w lasach Asamu krzewy tej rośliny. Obecnie uprawia się ją również w Argentynie, Kenii, Malawi, Republice Południowej Afryki, Indiach, Japonii, Sri Lance, Tajwanie, Indonezji oraz Papua Nowej Gwinei.

Odmiany
Jest bardzo wiele rodzajów i odmian herbaty. Do najpopularniejszych należą: czarna, zielona i czerwona (Pu-Erh). W Europie mniej popularna jest herbata biała, a bardzo rzadko dostępna żółta i niebieska (Ulung). Oprócz tego w sprzedaży znajdziemy wiele niby-herbat: Yerba Mate (z ostrokrzewu paragwajskiego), Rooibos (z czerwonokrzewu), ziołowe, owocowe, aromatyzowane i rozpuszczalne (granulat).


Tym wpisem rozpoczynam cykl poświęcony herbacie. W kolejnym poście przeczytacie o tym, jak powstaje czarna herbata, jak ją parzyć i jakie ma właściwości.


0 komentarze:

Prześlij komentarz