La Rambla, Barcelona

2 komentarze
La Rambla - tutaj jest niemalże wszystko: targ, restauracje, punkty informacyjne, sklepy z pamiątkami, artyści, drobni handlarze, kieszonkowcy i turyści oczywiście. To właśnie wokół zwiedzających tam wszystko się kręci. Zapraszam na spacer po najbardziej znanym deptaku w Barcelonie.
La Rambla to ulica, która ciągnie się niemalże od samego portu do Placa de Catalunya. To grubo ponad kilometr różnych atrakcji. Lub pseudoatrakcji - jak kto woli ;-)Jest to jedno z tych miejsc, które nigdy nie śpi. Tłum ludzi, klimat wielce odpustowy. Anglojęzyczna wikipedia podaje, że 58% zwiedzających, to obcokrajowcy.To samo źródło informuje, że średni wiek odwiedzającego to 35 lat, większość była tam więcej niż raz. Tylko co czwarta osoba zwiedza to miejsce sama. Wyżej przykłady sztuki. Mozaika chodnikowa, którego autorem jest Joan Miró oraz jakiś pomnik. Cóż - nie wiem, kogo przedstawia, ale z pomnika można odczytać Frederich So[...]. Ktoś wie, o kogo chodzi? EDIT 2016-12-08: Jak ktoś zauważył w komentarzu, jest to pomnik dłuta Pere Falqués y Agustí Querol z 1906 roku na Placu Teatralnym. Przedstawia dramaturga, poetę i przedsiębiorcę teatralnego, który nazywał się Frederic Soler i Hubert znany również pod pseudonimami: Pitarra Seraph oraz Jaume Giralt, Simon Oller, Miguel Fernandez de Soto Enric Carreras (ur. się w Barcelonie 9 października w 1839 roku i tamże zmarł na atak serca 4 lipca z 1895 roku).

Oprócz powyższego na La Rambla stoi wiele żywych "figur". Jeszcze 10 lat temu można było tam spotkać stoiska z ptakami w klatkach, ale prawo o ochronie zwierząt z 2003 roku zakazało tych praktyk. Są jeszcze malarze i karykaturzyści, których umiejętności można wysoko ocenić.Hiszpański poeta Federico Garcia Lorca napisał, że La Rambla to "jedyna ulica na świecie, która nie powinna się kończyć" (ang. "the only street in the world which I wish would never end"). Wszystko jednak ma swój koniec - nasz spacer również.

Żywe posągi odpoczywają, my wędrujemy dalej :-)Dla zainteresowanych:
http://en.wikipedia.org/wiki/La_Rambla,_Barcelona - po angielsku, dużo informacji.
http://pl.wikipedia.org/wiki/La_Rambla - po polsku, krótko i zwięźle.


2 komentarze:

  1. Frederic Soler i Hubert znany również pod pseudonimami: Pitarra Seraph oraz Jaume Giralt, Simon Oller, Miguel Fernandez de Soto Enric Carreras ( ur. się w Barcelonie 9 października w 1839 roku i tamże zmarł na atak serca 4 lipca z 1895 roku ) - dramaturg, poeta i przedsiębiorca teatralny. Pomnik dłuta Pere Falqués y Agustí Querol z 1906 roku na Placu Teatralnym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @Anonim Po tylu latach wreszcie się dowiedziałem :-) Dzięki!

      Usuń